درباره ما بیشتر بدانید

ما کی هستیم؟ چه باوری داریم؟


مسابقات برای ما هدف نیست. بلکه وسیله ای هست تا بتونیم کارهامون رو اونجا تست کنیم، از کارهای دانشجوها و تیم های دیگه از سراسر دنیا یاد بگیریم و خودمون دنیای مهندسی رو در یک چالش علمی تجربه کنیم. با این حال، نتیجه های تیم ما در سال های اخیر در رقابت با ربات های صنعتی از کشور های مختلف مثل آلمان، اتریش، ژاپن، چین، تایلند و... موفقیت آمیز بوده. AMRL سال 2012 و 2015 قهرمان جهان شده. سال های 2008، 2011، 2014 و 2016 دوم جهان شده. یبارم سال 2009 سوم دنیا شدیم. در کنار این ها سال 2016 در کلاس exploration لیگ جهانی هم اول شدیم. البته همه این ها جدای لحظه های وصف ناپذیری که برای گروهمون ساخته، تجربه های ارزشمندی هم بوده برامون. هم تجربه های پیروزی و هم شکست.

طی این سال ها دانشجوهای زیادی اینجا بودن و سال هایی از عمرشون رو اینجا زندگی کردن و کمک کردن به بهتر شدن ربات ها. الان بعضی هاشون هنوز کنار ما هستن، بعضی ها هم برای ادامه تحصیل به دانشگاه های دیگه رفتن. دانشگاه هایی مثله مک گیل کانادا، دانشگاه فنی سیدنی استرالیا، تگزاس ای اند ام و راتجرز آمریکا، کی یو لون بلژیک و ... . مهم هم برای ما اینه که تو مدتی که اینجا هستیم، تاثیر مثبتی داشته باشیم روی پیشرفت ربات ها و کارهایی انجام بدیم که تجربش برای نفرات بعد از ما و البته خود ما بمونه و بتونیم هم برای آزمایشگاه و هم برای خودمون آینده بهتری بسازیم. هدف ما ساخت ربات هایی هست که بتونه دست انسان ها رو بگیره. ربات هایی که در مواقع حساس و بحرانی به کمک انسان بیان. برای رسیدن به این هدف باید با چالش های مهندسی مختلف رو به رو بشیم و سعی کنیم براشون راهی پیدا کنیم. برای ادامه راهمون از ملحق شدن آدمای جدید با ایده های جدید استقبال میکنیم.

آزمایشگاه ربات های پایه متحرک پیشرفته یا همون AMRL در سال 2003 توسط آقای دکتر شهری از اساتید برجسته مکاترونیک تاسیس شد. از اون وقت تا حالا، آزمایشگاه کار روی توسعه تکنولوژی های مربوط به این ربات ها رو ادامه داده. تو این سال ها پژوهش و کارهای مهندسی مختلفی روی طراحی مکانیکی، طراحی الکترونیک و هوش ربات انجام شده. این فعالیت های مستمر باعث شده تا طی 13 سال از مدل های اولیه به نمونه های نیمه صنعتی برسیم که خیلی از استاندارد های مربوطه رو تونسته بهش برسه. کارهایی که تو AMRL انجام شده فقط منتهی به چاپ مقاله نشده، بلکه مدل های مختلف ربات های ما در رویداد های متعدد جهانی و داخلی شرکت کردن و به طور مستمر در معرض رقابت و تست بودن. از اونجا که مسابقات ربوکاپ در لیگ ربات های امدادگر توسط یکی از معتبرترین موسسات استاندارد دنیا یعنی NIST از آمریکا برگزار میشه، نتایج اون هم میتونه بیانگر کیفیت واقعی کارهای انجام شده در آزمایشگاه باشه.

تایتل

تایتل

ما، یعنی:

ارائه راه‌حل
ارائه راه‌حل‌های مبتنی بر سیستم‌های رباتیکی برای حل مشکلات در دنیای واقعی
پژوهش
توسعه و پیاده‌سازی جنبه‌های مختلف تکنولوژی‌های مربوط به ربات‌های پایه متحرک
آموزش
پرورش نیروی انسانی متخصص

برای یادگیری در کنار کار عملی به ما بپیوندید

سرپرست آزمایشگاه

Team Member
دکتر فرشید نجفی
سرپرست تیم
farshid_najafi@ut.ac.ir